2024. december 18., szerda

Szolnoki pedagógusok történetei 1944–1945-ből

„Nemcsak a tárgyi, de a lelki romok is eltakarításra várnak." 
Szolnoki pedagógusok történetei 1944–1945-ből 
Előadó: Mucsi László főlevéltáros
Magyar Nemzeti Levéltár Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Levéltára - Szolnok

Időpont: 2025. január 21. kedd 16 óra
Helyszín: Verseghy terem (Szolnok, Kossuth tér 2.)

2024. december 7., szombat

Adventi találkozó


 

Pillanatképek

 

Munkácsiné Szabó Katalin gyermekkönyvtáros, csoportvezető volt a Verseghy Kör vendége, aki a Magyar nyelv napja alkalmából tartott interaktív előadást. 
Játékos feladatokkal a hallgatóság tudását is próbára tette.

2024. október 23., szerda

A magyar nyelv napja

A magyar nyelv napjára emlékezik a Verseghy Kör az 1844-es nyelvtörvény 180. évfordulója alkalmából. Előadónk Munkácsiné Szabó Katalin gyermekkönyvtáros, a Verseghy Könyvtár munkatársa. A bibliotéka Gyermekkönyvtára közel 50 éve szervez nyelvművelő versenyeket a névadó emlékét ápolva, előadónk ebből is ad egy kis ízelítőt és nyelvtani feladványokkal teszi próbára a részvevőket.


Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Időpont: 2024. november 12. kedd 16 óra

Helyszín: Szurmay Ernő olvasóterem, Verseghy Könyvtár 2. emelet (Szolnok, Kossuth tér 2.)

2024. október 7., hétfő

Kocsis Gyula születésének 75. évfordulója - Cegléd

 A ceglédi Kossuth Múzeum szeretettel vár minden érdeklődőt Kocsis Gyula születésének 75. évfordulójára rendezendő konferenciára.

2024.október 11. (péntek) 10-16 óra között
a ceglédi Városháza dísztermében
Cegléd, Kossuth tér 1.






Kocsis Gyula nemcsak a Kossuth Múzeum meghatározó igazgatója volt harminchárom éven keresztül (1974-2007), hanem elhivatott szakember is: néprajzkutató, történész, kultúrantropológus, habilitált egyetemi docens, az ELTE Bölcsészettudományi karának oktatója.
Munkásságáról, elért eredményeiről és személyéről a konferencia előadói számolnak be.

2024. szeptember 25., szerda

„[…] Forrjon rá a szobrod a hazai rögre! Forrjon össze szíved szívünkkel örökre!"

90 éve áll Verseghy Ferenc szobra a Tisza-parton

1934. szeptember 30-án ünneplők sokasága töltötte meg a Tisza Szálló mögötti akkori Dr. Tóth Tamás parkot. Ekkor leplezték le Szolnok szülöttének, Verseghy Ferenc tudós költő szobrát.

Maga a szoborállítás története azonban 90 esztendőnél messzebbről datálódik. A szolnoki főgimnázium Verseghy Önképző Köre még az 1898/1899. tanévben szervezett gyűjtést, hogy a névadójuknak emléket állítsanak. A tanulók által felajánlott kis összegekből, az iskolai hangversenyek szerény belépti díjából, valamint további adományokból kívánták a szobor költségeit előteremteni. 

M. kir. állami főgymnasium értesítője

Két évvel később az iskola egyik volt növendéke, Vértes József 30 oldalas tanulmányt adott ki e mozgalom támogatására „Verseghy Ferenc emlékezete” címmel. A könyv címlapján is olvasható, hogy "e könyv árából befolyó tiszta jövedelem a Szolnokon felállítandó Verseghy emléké lesz."


A vármegye sem tétlenkedett, 1902 tavaszán 200 koronát szavazott meg szoborállítás céljára a testület közművelődési alapjából, egyúttal adományozásra szólította fel a vármegye községeit is. Így 1914-re több mint 2000 korona gyűlt össze szoboralapba. A megalakult szoborbizottság a gimnázium előtti téren ki is jelölte az emlékjel helyét. Sajnos azonban az I. világháború kitörése, a hadikölcsön, aztán a háborút követő súlyos infláció két évtizedre meghiúsította az emlékjel megvalósítását.

Damjanich János Múzeum gyűjteménye

Újabb lendületet az ügynek Verseghy hamvainak hazaszállítása adott 1931 őszén. A szolnoki Verseghy Ferenc Irodalmi Kör tűzte zászlajára a szoborállítást. Az első adomány Másik Andor nevéhez fűződik, és újból megmozdult Szolnok diáksága is. A második pénzadomány ugyanis a Felsőkereskedelmi Iskola Kemény László vezette önképzőkörétől érkezett. A gondolatot felkarolta Szolnok képviselő-testülete és polgárai is. A megajánlástól a megvalósulásig közel két esztendő telt el.

1934. szeptember 30-i ünnepség ragyogó napsütésben, hatalmas tömeg részvételével zajlott le. A Himnusz elhangzása után Kiss Gábor, a Verseghy Ferenc Irodalmi Kör ekkori főtitkára mondott ünnepi beszédet. 

Kiss Gábor

Az ünnepség zárásaként Kissné Tóth Lenke szavalta el "Emlékezés a Magyar Hárfásra" című saját szerzeményű költeményét. 

Ezt követően Császár Elemér egyetemi tanár, a Petőfi Társaság alelnöke és dr. Tóth Tivadar adta át a szobrot, melyet a város nevében Kerekes Sándor városi főjegyző vett át. 

Az emelvényen dr. Császár Elemér. Korabeli képeslap

A Szózat hangjai után a vendég irodalmi társaságok, a helybeli hatóságok, egyletek, intézmények, iskolák helyezték el az emlékezés virágait. A szolnoki tisztelőkön kívül a Magyar Tudományos Akadémia, a Kisfaludy-Társaság, a Petőfi Társaság képviselői, valamint a fehérruhás pálos rendi szerzetesek is részt vettek az eseményen. Emelte az ünnepély fényét az éppen Szolnokon tartózkodó Hanauer Árpád István püspök személyes megjelenése is. Az ünnepséget a Tisza Szállóban társasebéd követte, melyen újabb tartalmas felszólalások hangzottak el. Ebéd után a társaság egy része Verseghy Ferenc sírjánál tett látogatást.

Az ünnepséget a rádió is közvetítette és a Magyar Filmhíradó is készített róla filmfelvételt. Így a szolnoki Verseghy-szobor leleplezéséről az egész ország értesülhetett.

összeállította Károly Nóra

A 2024. szeptember 24-én levetített diaelőadás anyaga [PPT]

2024. szeptember 6., péntek

90 évvel ezelőtt, 1934 szeptemberében avatták fel Szolnokon Verseghy Ferenc szobrát

2024 szeptemberében két rendezvénnyel is megemlékezünk a 9 évtizede történt ünnepségről.
Szeptember 24-én 16 órától tagtársunk, Károly Nóra eleveníti fel vetített képes előadás keretében az 1934-ben felállított szobor történtét a Verseghy Ferenc Könyvtárban.


Szeptember 30-án 10 órakor, az esemény kerek évfordulójának napján pedig koszorúzásra várjuk az emlékező szolnokiakat.


 

2024. július 16., kedd

Egyesületi kirándulás a Tiszazugba

 2024. július 4-én a Tiszazugba tettünk kirándulást a Magyar Könyvtárosok Egyesülete vármegyei szervezetével közösen. Kunszentmárton, Tiszaföldvár és Martfű kulturális értékeit tekintettük meg.

Körbebarangoltuk a Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeumot.



A kunszentmártoni József Attila Könyvtár munkatársai mutatták be gyűjteményüket.

A tiszaföldvári Városi Galériában Erdős Hanna mestercukrász mesélt világhírű cukorszobrairól
és az alkotótábor résztvevőinek munkáit is megcsodálhattuk.
A Tiszaföldvári Városi Könyvtár és Gyermekkönyvtár kicsi, de annál nagyobb szívű és barátságos kollektívájával is megismerkedtünk.


A martfűi Ipar- és helytörténeti gyűjteményben újra találkozhattunk az ikonikus Tisza Cipővel és megismerjettük a gyáralapítás történetét.

A szépen felújított Városi Könyvtárban fejeztük be a kirándulást.



2024. május 12., vasárnap

Megemlékezés

Szolnok 2024 tavaszán ünnepelte a Szolnoki csata 175 éves évfordulóját. Az évforduló emlékének adózunk ebben a rendezvényrészben.

Röviden a csatáról:

175 évvel ezelőtt Szolnokon jelentős hadi események zajlottak. 1849. március 5-én Damjanich János és Vécsey Károly vezetésével a magyar honvédsereg győzelmet aratott az osztrák császári csapatok felett.

A szolnoki csata volt a dicsőséges tavaszi hadjárat megindításának kulcsa, mivel így a Tisza valamennyi átkelője magyar kézre jutott és ez lehetővé tette a csapatok gyors átcsoportosítását. A szolnoki csata fényes győzelemmel ért véget. A császári hadvezetés katasztrófaként értékelte az ütközetet, mert az ellenfél részéről ilyen összehangolt támadásra még nem volt példa korábban.

A megemlékezés alkalmából mondtuk el a következő versrészletet:

Pósa Lajos: Mit olvasol, édes fiam?

Mit olvasol, édes fiam?

Egy gyönyörű tündérmesét.

Tedd le, tedd le! Olvasgasd ma

Magyarország történetét.

Olvasgass ma Damjanichról, 

Kiss Ernőről, Nagy Sándorról...

Olvass, fiam, az aradi

Tizenhárom tábornokról.

A megemlékezés szervezésében közreműködött a Verseghy Ferenc Könyvtár, a Europe Direct Szolnok, a Curie Alapítvány és a Verseghy Kör.



2024. április 24., szerda

Egyesületi közgyűlés 2024. május

 Értesítjük a tisztelt tagságot, hogy a Verseghy Kör éves közgyűlést tart 2024. május 28. napján délután. 16:00 órától a Szolnok, Kossuth tér 2. szám alatt. (Verseghy Ferenc Könyvtár, Verseghy terem)

A közgyűlés határozatképes, ha a tagok összlétszámának 50%+1 fő jelen van.

Tájékoztatom a T. Címet, hogy amennyiben határozatképesség miatt a közgyűlést el kell halasztani, akkor a megismételt közgyűlésre változatlan helyszínen, 2024. május 28. napján du. 16:15 órai kezdettel kerül sor, amikor is a megismételt közgyűlés a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes, a napirendi pontok változatlanok.

Napirendi pontok:

  1. Elnöki beszámoló a Verseghy Kör szakmai és pénzügyi helyzetéről
  2. Vélemények, javaslatok összegzése
  3. Tájékoztató az év további eseményeiről

Az ülés várható időtartama kb. 60 perc.

Megjelenésére feltétlen számítunk!

Szolnok, 2024. április 24.

Meghívó [PDF]

2024. április 23., kedd

Képek áprilisi rendezvényünkről

Szűcs Sándor előadása


Fotó: Herczeg Péter

A bemutatott művek:
Térey János: Magyar közöny
Benedek Szabolcs: A kvarcóra hét dallama

 

2024. április 8., hétfő

Hogyan tanítsunk kortárs irodalmat?

2024. április 23-án szeretettel várjuk az érdeklődőket Szűcs Sándor, a Verseghy Gimnázium igazgatóhelyettese és mesterpedagógus előadására. Programunk témája a kortárs irodalom tanítása, amely a most érettségiző diákok számára is érdekes lehet.



Tartsanak velünk!

2024. március 21., csütörtök

Pillanatképek Dr. Bagi Gábor előadásáról

 


Dr. Bagi Gábor muzeológus, Laki Kálmán-díjas és Jász-Nagykun-Szolnok Megye Tudományos Díjával is kitüntetett történésztől hallhattunk egy nagyon részletes előadás az 1848-49-es forradalom és szabadságharc helyi eseményeiről és az ütközetekben résztvevő tisztek munkásságáról.
Köszönjük az előadást!

2024. március 7., csütörtök

In memoriam Verseghy Ferenc - tudományos konferencia 2024.04.08.


A szervezők nevében szeretettel várjuk Önöket az 1972-ben útjára indított Verseghy-emlékülés jubileumi konferenciájára 2024. április 8-án hétfőn a Verseghy Könyvtárba.
9:00 Koszorúzási ünnepség

Szaval Varga Zsófia tanuló, Verseghy Ferenc Gimnázium

Köszöntőt mond Szalay Ferenc polgármester, Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata;

Czakóné Gacov Katalin könyvtárigazgató

Helyszín: Verseghy Ferenc Könyvtár bejárata (Szolnok, Kossuth tér 2.)





9:30  Tudományos konferencia
Helyszín: Verseghy terem (Verseghy Ferenc Könyvtár)

Jelentkezés regisztrációs űrlapon 2024. március 28-ig.

Első szekció

Szekcióelnök: Tüskés Gábor, HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézet

Gyói Renáta – Vladár Zsuzsa: Verseghy Ferenc és a magyar esetterminológia

Zsoldos Endre: A naprendszer Verseghy szerint

Doncsecz Etelka: Verseghy Ferenc, az esztergomi egyházmegye papja

Vita, hozzászólások

Kávészünet

11:20  
Második szekció

Szekcióelnök: Doncsecz Etelka, HUN-REN – DE Klasszikus Magyar Irodalmi Textológiai Kutatócsoport

Csörsz Rumen István: Gyomok a Parnasszuson. Verseghy Ferenc közköltészeti ismeretei 

Hermann Zoltán: A Rikóti Mátyás és a vígeposz műfaja

Laczházi Gyula: A férfiasság alakzatai Verseghy Ferenc műveiben

Vita, hozzászólások

14:00  Könyvbemutató

Résztvevők: Béres Norbert, Doncsecz Etelka, Hovánszki Mária

Moderátor: Lengyel Réka

A bemutatott kötetek:

Verseghy Ferenc szépprózai művei, szerk. Béres Norbert, Csokonai Könyvtár: Források, Régi kortársaink (Debrecen: Debreceni Egyetemi Kiadó, 2018)

Verseghy Ferenc levelezése szerk. Doncsecz Etelka, Magyar Írók Levelezése (Debrecen: Debrecen Egyetemi Kiadó, 2019)

Verseghy Ferenc összes költeményei, I. Szövegek, II. Jegyzetek, III. Dallamok, szerk. Hovánszki Mária, Régi Magyar Költők Tára XVIII. század, XVIII. (Debrecen: Debreceni Egyetemi Kiadó, 2021–2022)

Doncsecz Etelka, Szerep és identitás: Verseghy Ferenc pályaválasztásai, Ligatura 18. (Budapest: Ráció, 2023)

15:00    Verseghy Ferenc énekelt versei – hangverseny

Közreműködők:        
Csörsz Rumen István (ének, gitár)

Fancsali Emőke (ének, zongora)

Honty Krisztina (zongora)

Hovánszki Mária (ének)

Sulyok Zsófia (hárfa)



2024. február 27., kedd

A szolnoki ütközet 175. évfordulóján

 

Szeretettel várjuk Önöket márciusi rendezvényünkre, melynek vendége Dr. Bagi Gábor történész, a Damjanich János Múzeum munkatársa lesz. Előadásának témája az 1849-es tavaszi hadjárathoz kapcsolódik az események 175. évfordulója alkalmából.


Időpont: 2024. március 19. kedd 16 óra
Helyszín: Verseghy Könyvtár


2024. január 31., szerda

Meghívó


Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt egyesületünk februári programjára.
Mákos Judit levéltári könyvtáros előadásával a 120. éve született Tabák Lajos fotóművészre emlékezünk 2024. február 27-én.

 

Képes összefoglaló 2024. évi első programunkról


Dr. Horváth László múzeumigazgató, a Szolnoki Értéktár Biztosság vezetője mutatta be a város értékeit és népszerűsítette a Szolnoki Értéktár honlapját

Herczeg Péter felvételei



 További képek >>>

2024. január 10., szerda