2006

 2006. december 8. Advent és karácsony a zenében

Szathmáry Judit székfoglaló előadása
A karácsonyi ünnepkörről Jaczkó György parókus tartott bevezetőt.
(Megyei Könyvtár)




2006. október 11. A szolnoki helyőrség az 1956-os forradalomban
dr. Fekete István ny. alezredes
(Damjanich Múzeum)

Amikor, az évek során felhalmozódott társadalmi-politikai feszültségek következtében kialakult forradalmi hangulat és hevület hazánkban emberek ezreit vitte a változtatás szándékával az utcára, akkor ezek a törekvések, érzelmek a szolnokiakat is mélyen megérintették. A forradalmi események helyi alakulásában azonban, fontos szerepet játszott az a körülmény, hogy a megyeszékhely katonaváros, a szovjet katonai intervenciós csapatok többségének felvonulási térsége, a népfelkelés elfojtását célzó "Forgószél" hadművelet irányításának központja volt. A Dancsi József vezette Munkástanácsnak ezért - más magyar nagyvárosok vezetőitől eltérően -, a katonai szempontokat, a helyőrség meghatározó katonai tényezőivel történő együttműködést napi feladatnak kellett tekintenie. Ez az előadás arra válalkozott, hogy a katonák forradalom helyi történéseiben betöltött helyét, szerepét, a város vezetőivel való együttműködését, a rendelkezésre álló tények, adatok tükrében bemutassa.

 
2006. szeptember 5. Rendkívüli közgyűlés 

2006. június 9. Szolnoki mártír költők verses hagyatéka című könyvbemutató
Beszélgetést vezeti Bistey András
Közreműködött: Szurmay Ernő szerkesztő és László Cecília illusztrátor
(Verseghy Könyvtár)




2006. május 30. Vörös István Rajzok Szolnok város múltjából című kötetének bemutatója
Szerkesztő: Kósa Károly
Háziasszony: Pápayné Kemenczey Judit
Közreműködött: Vörös Lászlóné
(Városháza) 


Dr. Vörös István 1881-ben született a mai Kétpó területén. Mezőtúron érettségizett, majd Budapesten szerzett történelem-latin szakos tanári diplomát. 1912-től a szolnoki Verseghy Gimnázium tanára, majd igazgatóhelyettese is volt. 1943-ban történt nyugdíjazásáig. A Verseghy Irodalmi Kör és a Szolnoki Könyvtár- és Múzeumegyesület egyaránt választmányi tagjai között tisztelte.
Szakirodalmi munkásságából kiemelkedik A mezőtúri céhek élete című monográfiája és a Rajzok Szolnok város múltjából című munkája.
Ez utóbbi, 1921-ben készült mű színes leírást ad városunk előző öt évtizedéről. Szól a fiatalok szórakozási szokásairól, a szolnoki viseletről, a régi lakóházakról, a várost gyakran sújtó ínségekről. Az 1972-ben Szolnokon elhunyt tudós tanár művének új kiadását "szolnoki szótár", a szerző élerajza és szép illusztrációk egészítik ki.


2006. április 11. "Költészet Napja" ünnepség
Köszöntő: dr. Berki Ferencé
Közreműködött: Bartók Béla Kamarakórus - Molnár Éva
Széchenyi István Gimnázium dráma tagozatos növendékei
(Hild Viktor Városi Könyvtár)



2006. március 7. Éves közgyűlés




2006. január 31. Városházi esték: Kiss Gábor emlékezete című irodalmi est
Szurmay Ernő
Közreműködött: Bálint Erika, Vörös Lászlóné
(Városháza)
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése