2011. december 7. Szolnokról szolnokiaknak: Dr. Elek István Szolnok tudós doktora
Szurmay Ernő előadása
(Verseghy Könyvtár)
[A tervezett program betegség miatt elmaradt. 2012-ben került sor az előadásra]
2011. szeptember 30. Szolnokról szolnokiaknak. Szolnok negyedik kerület (Szűcs telep, cigány város) a két világháború között
Szurovecz Pál és Kósa Károly előadása
(Verseghy Könyvtár)
2011. június 1. Szolnok hódoltság kori muszlim imahelyei
dr. Kertész Róbert előadása
(Verseghy Könyvtár)
Viharos múltjának következtében Szolnok középkori és kora újkori épített öröksége elpusztult: a föld és na víz alá került. Sajnálatos módon még maradványaik sem nyugodhatnak békében, mert az elmúlt 60 esztendőben a nemtörődömség és a rövid távú érdekek folyamatos rombolásai napjainkban sem zárultak le. reális a veszély, hogy örökre elveszik ez is, úgy, mint amikor az az év áprilisában Szolnok középkori és kora újkori temetőjének négy sírját semmisítették meg gázvezeték fektetés közben.
A közelmúlt városi régészeti kutatásai múltunk egy részét (Tisza-hidak, várfal, várárok) felszínre hozták. Az elért eredmények rávilágítottak arra, hogy az írott forrásokban rendkívül szegény település történetének árnyaltabb értékeléséhez a régészeti bizonyítékok nem nélkülözhetőek. Az előadás Szolnok török korába kalauzol el bennünket. A városkép ekkor alaposan megváltozott, s a 17. század közepére már bizonyosra vehető, hogy a népességgel együtt csaknem teljesen balkanizálódott. Vitathatatlan, hogy ennek a folyamatnak az egyik legpregnánsabb látvány- és hangulatelemeit a muszlim imahelyek, a várban állt Szulejmán szultán-dzsámi és a város központi részén azonosítható Bektas pasa-dzsámi adták. (Kertész Róbert)
2011. május 11. Szolnokról szolnokiaknak. Szabadság tér, egy szolnoki közterület "életrajza
Kósa Károly előadása
(Verseghy Könyvtár)
Képeslap |
Sok szolnoki lakos nem tudja, merre található városában a Szabadság tér. Pedig ez a Tisza és a Zagyva összefolyásához közeleső földdarab az egyik legfontosabb közlekedési csomópont "a Tisza fővárosában". Bemutatjuk, hogyan változott az elmúlt fél évezredben. Megismerkedünk épületeivel, szobraival, lakóival. Mindezt térképekkel, metszetekkel, tervrajzokkal, régi képeslapokkal, archív és vadonatúj fotókkal, könyvrészletekkel, iratokkal, újsághírekkel és - cikkekkel illusztráljuk. Mindenről szó lesz, ami fontos, és számos dologról, ami nem fontos.
2011. március 30. Éves közgyűlés
(Verseghy Könyvtár)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése